Młodzieżowy DKK

11 grudnia 2009 r. z inicjatywy Elżbiety Dziuby, bibliotekarki Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, rozpoczął działalność Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Pierwsze spotkanie jego członków z 11 grudnia miało charakter czysto organizacyjny. Kolejne spotkania miały wg pierwotnego planu odbywać się raz w miesiącu, jednak do tego stopnia przypadły uczestnikom Klubu do gustu, że do chwili obecnej odbywają się co tydzień. Uczestnikami Klubu są uczniowie Gimnazjum Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Wszystkich łączy jedna cecha, a mianowicie zamiłowanie do czytania książek. Jak się okazało, członkowie Klubu, to prawdziwe mole książkowe, czytające tygodniowo kilka książek. Uczestnicy stali, to około 20-osobowa grupa. Jednakże, formuła spotkań zgodnie z ideą programu jest otwarta. Każdy, kto chciałby wziąć udział w dyskusji lub chwilowo być jej tylko biernym odbiorcą może przyjść na spotkanie. Podczas spotkań klubowych uczestnicy wymieniają swoje poglądy związane z omawianymi książkami, konfrontują gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawia się w swobodny, niczym nieskrepowany sposób. Nikomu nie narzucamy sposobu interpretacji, każdy ma prawo wyrazić swoją subiektywną opinię na dany temat.
Założenia programowe Klubu, to nie tylko czytanie i dyskusja na temat książek, ale także inne działania, takie jak: pisanie recenzji do gazetki bibliotecznej i szkolnej, prasy lokalnej, udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, w akcjach charytatywnych, współpraca z DKK dla dorosłych, z młodzieżą niepełnosprawną.
10 marca 2023
8 marca z okazji Dnia Kobiet członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki wraz ze starszymi kolegami z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych przygotowali artystyczno-dyskusyjne spotkanie pt. „Portret kobiety słowem, dźwiękiem i pędzlem malowany”. Program spotkania był bardzo bogaty. Po raz pierwszy w klubie mieliśmy przyjemność posłuchać muzyki na żywo. Damian , uczeń ZSTZ wykonał utwory: „Zawsze tam, gdzie ty”, „Fiołkowe pola” oraz „Kołysanka dla nieznajomej”.
20 lutego 2023
17 lutego br. członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby porozmawiać o Światowym Dniu Kota oraz o tym, jak koty wpłynęły na wielką literaturę. Członkowie klubu przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne na temat Światowego Dnia Kota, XIX-wiecznego zwyczaju wyścigu kotów w Danii oraz na temat sławnych kotów, takich jak: Garfield, Kot Filemon oraz Kot w butach. Jak się okazało literatura światowa obfituje w kocie motywy…